19.03.2009 15:37

Výlety do vzdálenějšího okolí Třeboně autem, nebo pro náročnější cyklisty

 

TEREZČINO ÚDOLÍ

Též Terezino údolí najdete v těsné blízkosti Nových Hradů. Jde o přírodně krajinářský park založený roku 1756 z podnětu hraběnky Terezie Buquoyové na místě bývalé bažantnice. Najdete zde značné množství cizokrajných dřevin, rybníky, umělý vodopád, empírový lázeňský dům tzv. Lázničky z let 1788 až 1997 a Modrý dům z roku 1806 poškozený povodní z roku 1915. Údolím vede naučná stezka 5,5 km dlouhá a po červené turistické značce se dostanete k památnému stromu. Terčino údolí je národní přírodní památka.


ZOOLOGICKÁ ZAHRADA HLUBOKÁ NAD VLTAVOU

ZOO Ohrada byla založena ze soukromé iniciativy Dr. Adolfa Schwarzenberga a jeho manželky v parku u loveckého zámku Ohrada. Zámek již určitou dobu nebyl svými majiteli využíván pro své původní účely a proto z něj nějaký čas před tím vytvořili veřejnosti přístupné muzeum s přírodovědnými sbírkami, zejména ve vztahu k lesnictví a myslivosti. Během 1 roku již bylo v provozu množství voliér a výběhů, včetně terárií. Pro veřejnost byla ZOO otevřena 1. května 1939. 2. světová válka vývoj zoologické zahrady přerušila, ale ani po válce nebyly vytvořeny vhodné podmínky pro její další rozvoj.V současnosti byla zmodernizována významná část expozic v dosud přístupné části ZOO a došlo k rekonstrukci a rozšíření rybníčků s vodními ptáky při břehu Munického rybníka na rozsáhlé moderní a zajímavě pojaté expozice.Chov je zaměřen na ohrožené druhy v ČR


BUŠKŮV HAMR

Buškův Hamr je významná technická památka, je jedním z posledních zachovalých hamrů v oblasti. Najdete ho cca 1,5 km od Trhových Svinů, jižně od Českých Budějovic. Původní objekt pochází z 18. století a byl rekonstruován v letech 1992 – 1995. Technická část hamru je plně funkční a je možné vidět v chodu buchar, výheň s dmychadly, brus, vše poháněné třemi vodními koly. Součástí expozice je jedinečná kolekce nářadí ( kladiva, kleště) a předměty hodné zvláštní památkové ochrany. V bývalé obytné části je soustředěna výstava lidového nábytku z Doudlebska s ukázkami keramiky, podmaleb na skle, dobové zařízení z přelomu 18. a 19. století. Otevřeno je v květnu a říjnu soboty a neděle, v červnu,červenci, srpnu a září denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Tel.: 602 478 292, 602 478 293.

Přes hamr vede čtyřkilometrová přírodovědná naučná stezka Trhosvinensko.

 

ZÁMEK HLUBOKÁ NAD VLTAVOU

Zámek Hluboká nad Vltavou byl původně hradem a prošel mnoha přestavbami. Do historie vstoupil roku 1290, kdy byl pod jeho hradbami popraven za údajnou velezradu Záviš z Falknštejna. Od roku 1661 vlastnili Hlubokou Schwarzenbergové, kteří dali zámek nejdříve přestavět barokně a v 19. století romanticky v duchu windsorské novogotiky.

V bývalé zámecké jízdárně dnes sídlí Alšova jihočeská galerie s expozicí gotických maleb a soch a dále s holandským a vlámským malířstvím 17. a 18. století a s proměnnými výstavami v hlavním sále. Mimořáně kvalitní je také zámecká zbrojnice


ČERVENÁ LHOTA 45 km

Zámek Červená Lhota leží na skalním hřbetu, který se přehrazením údolí a vzestupem vodní hladiny stal ostrůvkem. Jedná se o jednu z nejromantičtějších památek v Jižních Čechách. Majiteli původní tvrzi byl rod Kábů z Rybňan. Dalšími majiteli byli v 17. století Slavatové a posledními byli Schönburg – Hartensteinové, za nichž byly fasády Červené Lhoty nejdříve upraveny novogoticky a po roce 1910 byl obnoven renesanční vzhled zámku. Návštěvníci si prohlédnou 14 pokojů z doby knížete J. A. Schönburg - Hartensteina, hostinské pokoje a také reprezentační pracovnu. V přilehlém parku najdete, kromě různých druhů dřevin, kostelík Nejsvětější Trojice, založený Janem Kábou z Rybňan přestavěný na počátku 20. století na rodinnou hrobku.


ČESKÉ BUDĚJOVICE

Městskou památkovou rezervaci České Budějovice tvoří ji zbytky staveb z poloviny 13. století, kdy Budějovice vznikly, ale i stavby novější.Uprostřed městské památkové rezervace se rozkládá největší čtvercové náměstí u nás s rozměry 133x133 metrů a nese název podle zakladatele města "Náměstí Přemysla Otakara II". Dominantou náměstí jsou Samsonova kašna a barokní radnice. Nejstarší stavbou rezervace je Kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 13. století.


ZÁMEK JINDŘICHŮV HRADEC

Zámek stojí v historickém centru mezi řekou Nežárkou a rybníkem Vajgarem.Hrad vznikl na počátku 13. století a v polovině 13. století k němu byl přistavěn hradní palác s kaplí. Další přestavbu prodělal na sklonku 15. století, kdy byl hrad goticky rozšířen včetně opevnění. Ke konci 16. století byl hrad přestaven na renesanční zámek. Hrad byl ještě barokně upraven. Začátkem 18. století zasáhl zámek rozsáhlý požár. Obnoven byl až ve století 20.Jindřichohradecký zámek je jeden z největších zámků v ČR


ZÁMEK ČESKÝ KRUMLOV

Zámek se tyčí na skalnatém ostrohu nad Českým Krumlovem, z jedné strany obtékán Vltavou a z druhé potokem Polečnicí. Společně s kostelem sv. Víta tvoří dominantu města.Hrad byl založen v první polovině 13. století pány z Krumlova. Po vymření majitelů zdědili hrad Rožmberkové, kteří v něm sídlili až do počátku 17. století. Za Rožmberků hrad získal honosnou podobu renesančního monumentálního zámku. Na začátku 18. století podstoupil přestavbu zámecký areál. V druhé polovině ztratil zámek hlavní roli rodového sídla.Zámek a jeho areál patří mezi největší v Evropě.

Holašovice - areál vesnice

Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsány v roce 1998.
Vesnice leží asi 16 km západně od Českých Budějovic. Na Seznam UNESCO byl zapsán téměř zcela dochovaný středověký systém obytných domů a sýpek. Ty jsou propojeny ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru návsi, což spolu s dochovaným štukovým dekorem (tzv. lidové nebo selské baroko) na většině průčelí dává celému sídlu neopakovatelnou atmosféru a výraz. Komplex uvedený v Seznamu čítá 23 památkově chráněných usedlostí s celkem 120 budovami. Najdeme zde nejen výstavné statky se špýchary, stodolami, maštalemi a výměnky, ale také kovárnu, hostinec a kapličku. Usedlosti jsou rozloženy po obvodu rozlehlé obdélníkové návsi (210x70 m). K unikátním patří například studny s dřevěnou pístovou pumpou nebo Selský dvůr č. p. 6, který je rodinným selským sídlem již od roku 1530.

VESNICKÉ MUZEUM – KOJÁKOVICE

V areálu bývalé školy ve vesničce Kojákovice můžete nalézt zajímavou expozici předmětů denní potřeby vesnického obyvatele 18,19 a počátku 20 století. Expozice je doplněna historií košíkařského řemesla. V době halavní turistické sezóny se tu odehrávají i praktické ukázky starých řemesel, jako například uhlířství, kovářství, hrnčířství apod.


TROCNOV-PAMÁTNÍK JANA ŽIŽKY

Trocnov, rodiště Jana Žižky, leží 15 km na jihovýchod od Českých Budějovic. O jeho založení se nezachovaly žádné zprávy - pochází pravděpodobně z 10./11. stol. Ve 14. století byl původní dvorec rozdělen na dva zemanské statky. Budovy byly dřevěné, kryté šindelem a došky. Oba statky a přilehlá pole tvořily vesničku Trocnov. Muzeum odhaluje osobnost Jana Žižky a husitské hnutí, kopie plastik a fotografie dobových dokumentů a uměleckých děl, archeologické nálezy, trojrozměrný model bitvy u Sudoměře a vozové hradby, ukázky husitských zbraní...

—————

Zpět


Kontakt



POZOR, nová telefonní čísla

776281019
nebo
608734308



Tvorba www stránek zdarma Webnode