TIPY PRO NÁVŠTĚVNÍKY TŘEBONĚ A OKOLÍ

 

Aby jste nemuseli louskat celý text, klikněte na jednotlivé tematické sekce vlevo :-)


TŘEBOŇSKÉ NÁMĚSTÍ

Třeboňské náměstí obklopují měšťanské domy v renesančním a barokním slohu s původními loubími. Za povšimnutí stojí barokní Mariánský sloup a renesanční kašna uprostřed náměstí, na dolní částí pak dům U Bílého koníčka z roku 1544 a 31 m vysoká radniční věž z roku 1638, ze které je nádherný pohled do okolí Třeboně.


ZÁMEK TEBOŇ

Renesanční zámek se nachází na místě, kde stával původní panský dvorec. Prošel následně proměnami na tvrz a později kamenný hrádek, o němž se zachovaly první záznamy z roku 1374. Roku 1562 zasáhl hrad požár, který se rozšířil z hořícího města. Tehdejší majitel panství Vilém z Rožmberka proto zahájil přestavbu hradu na renesanční zámek a další majitel panství Petr Vok ji dokončil. Roku 1660 získávají zámek Schwarzenbergové. Po válce v roce 1945 byla nad zámkem zavedena národní správa a v roce 1947 byl třeboňský zámek zestátněn.Třeboňsko - krajina a lidé - stála expozice a návštěvnické centrum. Nově otevřená expozice přistupnou formou poskytuje domácim i zahraničním návštěvnikům informace o historických, kulturnich a přirodnich zajímavostech regionu Třebonsko.V současné době je na zámku k vidění stálá expozice Třeboňsko - krajina a lidé, která přistupnou formou poskytuje domácim i zahraničním návštěvnikům informace o historických, kulturnich a přirodnich zajímavostech regionu Třebonsko..

Zámek je pro veřejnost otevřen od dubna do října denně kromě pondělí. Tel. 384 721 193.


SCHWARZENBERZSKÁ HROBKA

Po příjemné půlhodinové procházce po hrázi rybníka Svět (vybudován v letech 1571 až 1573 Jakubem Krčínem z Jelčan) se dostanete k hrobce rodu Schwarzenberků, jedné z architektonicky nejpozoruhodnějších památkových staveb Jižních Čech. Je postavena v novogotickém stylu. O její výstavbu se zasadila kněžna Eleonora Schwarzenberková, výstavba probíhala v letech 1874 - 1877. V kryptě je uloženo 26 příslušníků schwarzenberské rodiny. Hrobka je pro veřejnost otevřena od dubna do října denně kromě pondělí. Tel.: 384 722 683.


KOSTEL PANNY MARIE KRÁLOVNY A SV.

Kostel je postaven v gotickém slohu, zvláštností je jeho dvoulodí. Stěny jsou zdobeny freskami z 15. století. Na hlavním oltáři jsou deskové obrazy z roku 1400 od proslulého Mistra třeboňského oltáře. Z téže doby pochází i půvabná socha třeboňské Madony z opukového dřeva. Kostel bývá otevřen pro turisty v letních měsících.

Pro skupiny je možné objednat prohlídku na tel. 384 72 23 90.


TŘEBOŇSKÝ PIVOVAR

Pivovar je písemně doložen poprvé k roku 1379, ale pivo se vařilo již předtím.

Historicky nejstarší zařízení na výrobu piva v Třeboni vlastnila augustiniánská řeholní kanonie. Pivovary se v průběhu staletí nacházely na různých místech, v některých obdobích byly ve městě dokonce dva. Nynější pivovar vznikl počátkem 18. století přestavbou z původní rožmberské zbrojnice na panský schwarzenberský pivovar. V třeboňském pivovaru se vaří 8mi, 10ti, 12ti a

16 ti stupňové pivo Regent a několik dalších, které můžete ochutnat v pivovarské pivnici. Pivovar je také možné navštívit, ale je třeba se předem objednat na tel. 384 721 913.


TŘEBOŇSKÉ BRÁNY

Do centra Třeboně se dostanete pouze branami, jsou celkem 4. Brány jsou pojmenovány podle názvů měst, ke kterým směřují. Na západ je to Budějovická (pod kostelem Panny Marie Královny a sv. Jiljí), na východ Jindřichohradecká (dolní část náměstí), jižním směrem jsou to brány Svinenská a Novohradská (u pivovaru Regent).


STÁLÁ EXPOZICE TŘEBOŇSKO- KRAJINA A LIDÉ

Stálá expozice Vám zajímavou formou představí historii lázeňství a rybníkářství, faunu a flóru Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Historické figuríny jsou doplněny audiovizuální technikou.Expozice se nachází v areálu zámku - vchod z parku. Tel.: 384 724 912.


RYBNÍKÁŘSTVÍ

Rybníkářské řemeslo v polovině 14 století náleželo mezi výnosné a tudíž vážené druhy lidské práce kolonizační, neboť odvodňovalo celé oblasti dosud neproduktivní půdy, rozmnožovalo řádné louky, vysušovalo mokřady na úrodná pole, připravujíce tak místa pro nová sídla vesnic a měst (Českých Budějovic, Pardubic, Vodňan a sta vesnic) Rožmberkové byli mezi prvními panskými rody, kteří zavedli organizaci zbožní výroby. Jedním z hlavních zdrojů bylo pro ně rybníkářství ztělesněné rybníkáři mezi kterými jsou nejvýznamnější osobnosti Štěpánka Netolického, Mikuláše Rutarda a Jakuba Krčína.

Pro nominaci Třeboňského rybářského dědictví na Seznam světového dědictví UNESCO jsou z celé rybniční soustavy vybrány její nejvýznamnější a stavebně nejobdivuhodnější díla, která mají tuto část historie stavitelského umění lidstva reprezentovat.


KAPLIČKA SV. VÍTA

Ke kapličce se dostanete po dvou kilometrech, když se z Masarykova náměstí vydáte Jindřichohradeckou branou po modré turistické značce, která vede po Dukelské ulici do čtvrti

Na Kopečku. Tam se dáte druhou ulicí (Vodárenskou) doprava stále po modré značce až ke kapličce. Kaplička pochází z roku 1734, původně dřevěná, od roku 1762 pak zděná, vyzdobená freskami od českobudějovického malíře Josefa Prokyše. U ní se nachází Pergola (možnost posilnění a občerstvení), která je většinou poslední zastávkou cyklistů, vracejících se z  výletu po naučné stezce Okolo Třeboně.


 

NAUČNÁ STEZKA KOLEM SVĚTA

Stezka tvoří uzavřený okruh okolo rybníka Svět, který je dlouhý 12 km. Na trase je 16 zastavení, kde si můžete odpočinout a zároveň se dozvědět základní informace o vývoji krajiny Třeboňska, o historii a současnosti rybníkářství a lázeňství, o lidové architektuře a o přírodě a krajině. První informační tabuli najdete na začátku lázeňského parku za hotelem Bohemia.

(Naučná stezka je značená bílým čtvercem přeškrtnutým šikmým zeleným pruhem.)

.
 

CYKLISTICKÁ NAUČNÁ STEZKA KOLEM TŘEBONĚ

Stezka vytváří okruh v lesnaté a rybničnaté krajině východně od Třeboně, který je dlouhý 39 km a čítá 22 zastávek. Umožňuje poznat alespoň část přírodních krás a zajímavostí regionu. Vede po málo frekventovaných asfaltových silnicích III. třídy a zčásti lesními cestami a hrázemi rybníků. První informační tabule se nachází na hrázi rybníka Svět. Svůj výlet můžete zakončit posezením na pergole u kapličky sv. Víta.

(Naučná stezka je značená bílým čtvercem přeškrtnutým šikmým zeleným pruhem.)


STEZKA ZDRAVÍ HRÁDEČEK

Stezka zdraví se nachází v těsné blízkosti Třeboně. Z Masarykova náměstí projděte Jindřichohradeckou branou, hned za Zlatou stokou se dejte vpravo a za 20 m najdete první informační tabuli. Stezka je dlouhá 12 km a tvoří ji uzavřený okruh, po jehož obvodu je rozmístěno 12 stanovišť, umožňující tělocvičné úkony. Je vybavena žebřinami, pískovým doskočištěm, provazovým žebříkem, houpačkou a dalšími cvičebními pomůckami. Jednotlivé cviky jsou popsány na informačních tabulkách


NAUČNÁ STEZKA ROŽMBERK

Tématem této naučné stezky je rybníkářství, proto vede okolo největšího rybníku v České Republice. Je dlouhá 22 km a má 12 zastavení, kde si na informačních tabulkách můžete přečíst více k danému tématu a vidět i dobové fotografie věnované výlovům. Určitě vás osloví i hráz rybníka, po které stezka vede, svým pohledem směrem k Třeboni. Rostou na ní mohutné staleté duby a na hladině můžete vidět velké množství ptáků. Stezka končí jako naučná cyklistická stezka Okolo Třeboně na pergole u kapličky sv. Víta.

(Naučná stezka je značená bílým čtvercem přeškrtnutým šikmým zeleným pruhem.)


NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE A STEUKA ČERVENÉ BLATO

Červené Blato se nachází při hranici CHKO Třeboňsko směrem na Nové hrady, u osady Jiříkovo Údolí. Patří k nejzajímavějším přírodním rezervacím v České Republice. Chrání jedno z nejznámějších a nejlépe přístupných rašelinišť Třeboňska. Můžete zde vidět zajímavou flóru, například borovici blatku, rojovník bahenní, suchopýr, vlochyni a další druhy. Určitě vás zaujme hojný výskyt motýlů a můr. Nejpříznivější čas pro návštěvu stezky je konec května a začátek června. Kvůli špatnému spojení hromadnou dopravou doporučujeme dopravu vlastním autem nebo návštěvu blata spojit s celodenním cyklo-výletem.


PÍSEČNÝ PŘESYP

Písečný přesyp tvoří přírodní rezervaci o rozloze 0,8 ha a nad okolní krajinu jeho výška dosahuje 4 – 6 m. Vzhledem ke svému charakteristickému tvaru, vzácné pískomilné květeně a fauně je významným přírodním výtvorem, který je chráněn od roku 1954. Rozkládá se u obce Vlkov nad Lužnicí.


PAMÁTNÍK EMMY DESTINOVÉ

Žulový pomník u Nové řeky, se nachází blízko Stříbřeckého mostu, kde slavná pěvkyně ráda lovila ryby. Jsou na něm napsány její vlastní verše. U pomníku najdete také památný mohutný dub letní, který je víc než 350 let starý a vysoký 22 m. Končí zde zelená turistická značka vedoucí ze Staré Hlíny.


ZÁMEK JEMČINA

Na křižovatce několika pěších a cyklistických tras, na samotě uprostřed lesů, se nachází lovecký zámeček Jemčina. První zmínka pochází z roku 1348, kdy bylo toto sídlo nazýváno Nový Dvůr. Název Jemčina se objevuje od roku 1548 podle části blízkého jezu řeky Nežárky. Zámek převážně patřil šlechtickému roku Černínů a proslul zejména v letech 1790 – 1821 parforsními hony na jeleny a daňky. Nejcennější částí zámku je kaple sv. Jana Nepomuckého postavená v letech 1767 – 1769. Kvůli dlouhodobému využívání armádou je zámek nyní v rekonstrukci, ale část zámku je již zpřístupněna. Tel.: 384 791 384.


 


NADĚJSKÁ RYBNIČNÍ SOUSTAVA

Severně od Třeboně u obce Frahelž najdete Nadějskou rybniční soustavu, která patří mezi jednu z nejhezčích částí Třeboňska. Nachází se na rozhraní zemědělské kulturní krajiny a rozsáhlého lesního komplexu. Jednotlivé rybníky jsou navzájem odděleny pouze úzkými liniemi hrází s řadami stromů, převážně dubů. Nesou půvabná jména jako např. Naděje, Láska, Víra, Skutek či Dobrá Vůle. Rybníky Nadějské soustavy jsou pravidelným lovištěm volavek popelavých, kormoránů velkých, ale zaletuje sem také pravidelně orel mořský. Hnízdí zde zřídka kvakoš noční.


CHLUMECKÁ RYBNIČNÍ SOUSTAVA

Rybníky poblíž Chlumu u Třeboně jsou jednou z mnoha lokalit Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, které jsou doporučovány návštěvníkům se zájmem o přírodní zajímavosti a všem, kteří hledají odpočinek při toulkách přírodou v okolí Třeboně. Lokalita je tvořena rozsáhlou soustavou velkých rybníků Hejtman, Staňkovský a Špačkov. Na rybnících je řada ostrovů, jejichž břehy jsou členité a obklopené starými lesními porosty. Chlumecká rybniční soustava je velmi cennou botanickou a ornitologickou lokalitou.

 

TEREZČINO ÚDOLÍ

Též Terezino údolí najdete v těsné blízkosti Nových Hradů. Jde o přírodně krajinářský park založený roku 1756 z podnětu hraběnky Terezie Buquoyové na místě bývalé bažantnice. Najdete zde značné množství cizokrajných dřevin, rybníky, umělý vodopád, empírový lázeňský dům tzv. Lázničky z let 1788 až 1997 a Modrý dům z roku 1806 poškozený povodní z roku 1915. Údolím vede naučná stezka 5,5 km dlouhá a po červené turistické značce se dostanete k památnému stromu. Terčino údolí je národní přírodní památka.


ZOOLOGICKÁ ZAHRADA HLUBOKÁ NAD VLTAVOU

ZOO Ohrada byla založena ze soukromé iniciativy Dr. Adolfa Schwarzenberga a jeho manželky v parku u loveckého zámku Ohrada. Zámek již určitou dobu nebyl svými majiteli využíván pro své původní účely a proto z něj nějaký čas před tím vytvořili veřejnosti přístupné muzeum s přírodovědnými sbírkami, zejména ve vztahu k lesnictví a myslivosti. Během 1 roku již bylo v provozu množství voliér a výběhů, včetně terárií. Pro veřejnost byla ZOO otevřena 1. května 1939. 2. světová válka vývoj zoologické zahrady přerušila, ale ani po válce nebyly vytvořeny vhodné podmínky pro její další rozvoj.V současnosti byla zmodernizována významná část expozic v dosud přístupné části ZOO a došlo k rekonstrukci a rozšíření rybníčků s vodními ptáky při břehu Munického rybníka na rozsáhlé moderní a zajímavě pojaté expozice.Chov je zaměřen na ohrožené druhy v ČR


BUŠKŮV HAMR

Buškův Hamr je významná technická památka, je jedním z posledních zachovalých hamrů v oblasti. Najdete ho cca 1,5 km od Trhových Svinů, jižně od Českých Budějovic. Původní objekt pochází z 18. století a byl rekonstruován v letech 1992 – 1995. Technická část hamru je plně funkční a je možné vidět v chodu buchar, výheň s dmychadly, brus, vše poháněné třemi vodními koly. Součástí expozice je jedinečná kolekce nářadí ( kladiva, kleště) a předměty hodné zvláštní památkové ochrany. V bývalé obytné části je soustředěna výstava lidového nábytku z Doudlebska s ukázkami keramiky, podmaleb na skle, dobové zařízení z přelomu 18. a 19. století. Otevřeno je v květnu a říjnu soboty a neděle, v červnu,červenci, srpnu a září denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Tel.: 602 478 292, 602 478 293.

Přes hamr vede čtyřkilometrová přírodovědná naučná stezka Trhosvinensko.

 

ZÁMEK HLUBOKÁ NAD VLTAVOU

Zámek Hluboká nad Vltavou byl původně hradem a prošel mnoha přestavbami. Do historie vstoupil roku 1290, kdy byl pod jeho hradbami popraven za údajnou velezradu Záviš z Falknštejna. Od roku 1661 vlastnili Hlubokou Schwarzenbergové, kteří dali zámek nejdříve přestavět barokně a v 19. století romanticky v duchu windsorské novogotiky.

V bývalé zámecké jízdárně dnes sídlí Alšova jihočeská galerie s expozicí gotických maleb a soch a dále s holandským a vlámským malířstvím 17. a 18. století a s proměnnými výstavami v hlavním sále. Mimořáně kvalitní je také zámecká zbrojnice


ČERVENÁ LHOTA 45 km

Zámek Červená Lhota leží na skalním hřbetu, který se přehrazením údolí a vzestupem vodní hladiny stal ostrůvkem. Jedná se o jednu z nejromantičtějších památek v Jižních Čechách. Majiteli původní tvrzi byl rod Kábů z Rybňan. Dalšími majiteli byli v 17. století Slavatové a posledními byli Schönburg – Hartensteinové, za nichž byly fasády Červené Lhoty nejdříve upraveny novogoticky a po roce 1910 byl obnoven renesanční vzhled zámku. Návštěvníci si prohlédnou 14 pokojů z doby knížete J. A. Schönburg - Hartensteina, hostinské pokoje a také reprezentační pracovnu. V přilehlém parku najdete, kromě různých druhů dřevin, kostelík Nejsvětější Trojice, založený Janem Kábou z Rybňan přestavěný na počátku 20. století na rodinnou hrobku.


ČESKÉ BUDĚJOVICE

Městskou památkovou rezervaci České Budějovice tvoří ji zbytky staveb z poloviny 13. století, kdy Budějovice vznikly, ale i stavby novější.Uprostřed městské památkové rezervace se rozkládá největší čtvercové náměstí u nás s rozměry 133x133 metrů a nese název podle zakladatele města "Náměstí Přemysla Otakara II". Dominantou náměstí jsou Samsonova kašna a barokní radnice. Nejstarší stavbou rezervace je Kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 13. století.


ZÁMEK JINDŘICHŮV HRADEC

Zámek stojí v historickém centru mezi řekou Nežárkou a rybníkem Vajgarem.Hrad vznikl na počátku 13. století a v polovině 13. století k němu byl přistavěn hradní palác s kaplí. Další přestavbu prodělal na sklonku 15. století, kdy byl hrad goticky rozšířen včetně opevnění. Ke konci 16. století byl hrad přestaven na renesanční zámek. Hrad byl ještě barokně upraven. Začátkem 18. století zasáhl zámek rozsáhlý požár. Obnoven byl až ve století 20.Jindřichohradecký zámek je jeden z největších zámků v ČR


ZÁMEK ČESKÝ KRUMLOV

Zámek se tyčí na skalnatém ostrohu nad Českým Krumlovem, z jedné strany obtékán Vltavou a z druhé potokem Polečnicí. Společně s kostelem sv. Víta tvoří dominantu města.Hrad byl založen v první polovině 13. století pány z Krumlova. Po vymření majitelů zdědili hrad Rožmberkové, kteří v něm sídlili až do počátku 17. století. Za Rožmberků hrad získal honosnou podobu renesančního monumentálního zámku. Na začátku 18. století podstoupil přestavbu zámecký areál. V druhé polovině ztratil zámek hlavní roli rodového sídla.Zámek a jeho areál patří mezi největší v Evropě.


VESNICKÉ MUZEUM – KOJÁKOVICE

V areálu bývalé školy ve vesničce Kojákovice můžete nalézt zajímavou expozici předmětů denní potřeby vesnického obyvatele 18,19 a počátku 20 století. Expozice je doplněna historií košíkařského řemesla. V době halavní turistické sezóny se tu odehrávají i praktické ukázky starých řemesel, jako například uhlířství, kovářství, hrnčířství apod.


TROCNOV-PAMÁTNÍK JANA ŽIŽKY

Trocnov, rodiště Jana Žižky, leží 15 km na jihovýchod od Českých Budějovic. O jeho založení se nezachovaly žádné zprávy - pochází pravděpodobně z 10./11. stol. Ve 14. století byl původní dvorec rozdělen na dva zemanské statky. Budovy byly dřevěné, kryté šindelem a došky. Oba statky a přilehlá pole tvořily vesničku Trocnov. Muzeum odhaluje osobnost Jana Žižky a husitské hnutí, kopie plastik a fotografie dobových dokumentů a uměleckých děl, archeologické nálezy, trojrozměrný model bitvy u Sudoměře a vozové hradby, ukázky husitských zbraní...

 

Kultura a sport

 

Kultura:

 

Anifilm

festival animovaných filmů   https://home.anifilm.cz/


Okolo třeboně

folkový festival https://www.okolotrebone.cz/

 

Třeboňský divadelní festival

Po celé léto bude v Třeboni ubytována slavná múza komedie, Thálie. Při této příležitosti bude od června do září Třeboňský divadelní festival. Patronkou festivalu je Eliška Balzerová.


Krčínova Třeboň (historické slavnosti) – konec července

Lázeňská Třeboň (lázeňské slavnosti) – počátek srpna

Čochtanova Třeboň (vodnické slavnosti) – polovina srpna

Rybářské slavnosti (zahájení výlovů) – konec srpna

Eurorando (setkání turistů všech zemí) – začátek září

Řemeslnické trhy

 

Kino Světozor

Masarykovo nám. 1

379 01 Třeboň

Telefon: 384 722 850


Městské divadlo J.K.Tyla

Telefon: 384 721 169


Každoroční výlovy rybníků časový rozvrh výlovů na adrese

https://trebon.rybarstvi.cz/vylovy-rybniku-trebon.htm


 


 

Sport

cykloturistika(po nenáročném terénu bez velkého převýšení) viz výše, bowling, herna, sportovní rybaření,tenis, squash, minigolf hotel bohemia,turistika, , golf Hluboká n.Vlt.20km., plavání rybníky ev. bazén

Fitness a Wellness centrum

Bertiny lázně (tel. 384 754 111)

Lázně Aurora (tel. 384 750 666)